Інфляційний удар: експерти назвали продукт-рекордсмен подорожчання.


За два роки війни ціни в Україні зросли на 44,2%, що суттєво вплинуло на покупкувальну здатність українців. Про це свідчать дані Державної служби статистики, які проаналізувало Радіо Свобода.
Найбільше зростали ціни на продукти харчування та безалкогольні напої - на 50,8%. Фрукти стали рекордсменами зростання ціни, яка зросла на 109,8%. Найменше здорожчали олії (крім оливкової) - всього на 6,7%.
Ціни також значно зросли в інших категоріях: транспорт подорожчав на 57,1%, електроенергія - на 177,6%, побутова техніка - на 30,1%, а ліки та медичні товари - на 45,4%.
«Вартість одного кіловата від генератора в десятки разів більша, ніж те, що навіть платить звичайний споживач. Зрозуміло, що бізнес ці всі витрати закладає в ціни», - пояснює виконавчий директор аналітичного центру CASE Україна Дмитро Боярчук.
Економіст Олег Пендзин відзначає вплив неврожаю на ціни: «Ми зібрали на 30% менше картоплі. Відповідно, ціна на картоплю пішла вгору. 70% вартості яйця - це комбікорм, кукурудза. Ми зібрали мінус 10 мільйонів тонн зернових. Треба розуміти, що це не могло не вплинути на вартість».
За словами експертів, основними причинами підвищення цін стали неврожай та руйнування енергетичної системи України. Також негативний вплив мали зменшення посівних площ через російську агресію.
Експерти прогнозують подальше зростання цін щонайменше до кінця зими, оскільки використовуються генератори замість звичайного електропостачання. Розвиток економічної ситуації залежатиме від міжнародної допомоги та безпекової ситуації в країні.
Читайте також
- Уникнути боргів — коли треба платити податок на нерухомість
- Ціни злетіли — у скільки обійдеться косметичний ремонт квартири
- Черешня, помідори й кавуни — скільки за них платять одесити
- Культурний код грошей — як минуле впливає на фінанси
- Паркомісця в Києві — як змінилися ціни та чого чекати
- Масове скорочення у Новій пошті 2025 — що ШІ змінює на ринку