Індексація пенсій 2025: хто не отримав обіцяне підвищення та чому зменшують надбавки.

Люди, ошукані у питанні пенсій 2025
Люди, ошукані у питанні пенсій 2025

Пенсійний експерт Сергій Коробкін проаналізував результати березневої індексації пенсій та пояснив, чому багато українців не отримали обіцяного підвищення на 11,5% або отримали його в меншому розмірі.

За словами експерта, попри заяви прем'єр-міністра Дениса Шмигаля про те, що "уряд виконав свої зобов'язання і проіндексував пенсії, які збільшилися на 11,5% для понад 10 млн українців", реальна ситуація виглядає інакше.

Ми знаємо, що на 11,5% збільшується не вся пенсія, а лише її основний розмір, а іноді це навіть не сама пенсія, а зарплата, що підставляється формулою розрахунку. Тобто далеко не всі отримали рівно 11,5%,"

пояснює Коробкін.

За фактичними даними, середня пенсія порівняно з січнем зросла приблизно на 9,6%, що суттєво менше від заявленого показника. При цьому деякі категорії пенсіонерів взагалі не відчули підвищення.

Хто не отримав підвищення пенсій

Постанова про індексацію не поширюється на так звані соціальні пенсії, тобто на державну соціальну допомогу, що виплачується органами соціального захисту. Вона залишилася на рівні прожиткового мінімуму – 2361 грн.

Також мінімальну пенсію отримують ті, хто продовжує працювати – вона також становить 2361 грн.

Дуже багато повідомлень від читачів газети 'На пенсії' та глядачів нашого YouTube-каналу, що деякі взагалі не отримали підвищення, а хтось отримав у набагато меншому розмірі, ніж очікувалося,

зазначає експерт.

Проблеми механізму індексації

Головна проблема, за словами Коробкіна, полягає в недосконалому механізмі самої індексації. Для призначення пенсії застосовується показник середньої зарплати по Україні за 3 роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

При однакових умовах при рівних коефіцієнтах стажу та зарплати пенсія буде більшою у того, хто пішов на пенсію пізніше,

пояснює експерт.

Для тих, хто виходить на пенсію в 2025 році, застосовують показник за 2022-2024 роки – 15 057 грн. А тим, хто пішов на пенсію до 2018 року, спочатку брали всього 3764 грн. Після ряду індексацій цей показник збільшили до 8913 грн, що майже вдвічі менше, ніж у нових пенсіонерів.

Особливо постраждали пенсіонери 2020 року

Особливо гостро проблема торкнулася тих, хто вийшов на пенсію у 2020 році.

Про пенсії, призначені в 2020 році, про цих пенсіонерів взагалі просто забули або вважали, що вони вже будуть проіндексовані належним чином. А цього не сталося, як кажуть, щось пішло не так,

констатує Коробкін.

Верховний суд також визнає, що індексація пенсій, призначених в останні роки, відбувається неправильно. Але якщо не звертатися до суду, то Пенсійний фонд у кращому випадку додасть зверху ще утішливих 100 грн, які потім все одно непомітно зникнуть.

Як однією рукою дають, а іншою забирають

Експерт навів показовий приклад з Кіровоградщини. Пенсіонеру понад 80 років після індексації нарахували пенсію в розмірі 10340 грн. Її основний розмір збільшився на обіцяні 11,5%, і пенсія зросла приблизно на 935 грн.

Але при цьому йому урізали надбавку за віком. До індексації він отримував підвищення до пенсії в розмірі 570 грн, а тепер її розмір після індексації зменшився й становить усього 356 грн.

Це зробили, щоб загальний розмір пенсії з надбавками не перевищував указаний показник 10340 грн,

пояснює Коробкін. Така ситуація стосується всіх, хто отримує вікові надбавки і чия пенсія наближається до граничного значення.

За оцінкою експерта, тим чи іншим чином більшість пенсіонерів обділені по-своєму: хтось тому, що пішов на пенсію раніше, а хтось – навпаки, тому що пішов на пенсію пізніше.


Читайте також

Реклама